Čištění koní

4. března 2009 v 18:17 | VeRiSeK |  Péče o koně
Péče o srst musí být důležitou součástí každodenního rozvrhu koně a to nejen proto, aby vypadal dobře. Mnohem důležitější je, že u koní chovaných na pastvě umožní kontrolovat případné známky poranění nebo problému: například pečlivé každodenní prohmatávání nohou vám umožní všimnout si horkých míst a otoků nebo prvních příznaků obtíží, jako je horečka. Naproti tomu ustájení koně, kteří se nemohou válet a drbat jako venku, pořebují každodenní péči k tomu, aby měli zdravou kůži a srst. Poníci, žijící celou dobu venku, potřebují mít mastnou srst, aby byla co nejvíce voděodolná, zatímco tvrdě pracující kůň nebo pony, kteří jsou po část dne ustájeni, a proto se v zimě stříhají a dekují, se mohou čistit důkladněji.


Každý kůň by měl mít své čistění, aby se zabránilo šíření infekcí a mělo by se skládat z :
Plastové hřbílko: Odstraňuje hrubé nečistoty a je to nejlepší pomůcka pro koně, kteří zrovna línají, zároveň koně masíruje.
Gumové hřbílko: masíruje, odstraňuje prach, zaschlé bahno a chlupy. Můžeme o něj také čistit měkký kartáč.
Měkký kartáč: odstraňuje prach a nečistoty, dodává srsti koně lesk. Můžeme si vybrat z různé tvrdých žiní.
Tvrdý kartáč (rýžák): odstraňuje hrubší nečistoty a větší nánosy prachu, ovšem není vhodný pro citlivé koně s jemnou kůží.
Kopytní háček : slouží k čistění kopyt:)
Hřeben: k pročesávání nebo k protrhávání žíní.
Hadra k doleštění srsti.
Tak to je základní vybavení, dále ovšem v čistění můžeme mít gumičky na hřívu, mazání na kopyta, štětec na kopyta, stěrku na vodu, nůžky, houbičky a nějakou tu koňskou kosmetiku.
Čištění můžeme mít také ve speciálním boxu: 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama